Luleå

Vår gård i Luleå

I Luleå har vi vår största och nyaste anläggning. Inom området har vi ytor utomhus för lagring och bearbetning av material. Vi har även tillgång till en modern inomhushall för mottagning och klassning av mindre leveranser.

Vidare har vi investerat i en helt ny, elektrifierad, pressklipp. På så sätt möjliggör vi förbättrad återvinning och ökar möjligheterna till att lokalt hantera material som tidigare inte var möjligt. 

I likhet med våra övriga anläggningar tar vi emot alla värdemetaller. Våra järnskrotspriser regleras mot de svenska verkens priser enligt JBF och övriga metaller mot LME:s notering. Kontakta oss för aktuella priser.

Varmt välkomna till Cronimet i Luleå. Norrlands modernaste skrotgård!

Öppettider Tuvåkra, Terminalspåret 11

Mån – Fre: 07:00-16:00
Lunchstängt: 11:00-11:40

Hitta till oss

Kontakt

Greger Malmström – Platschef

Tel: 0920 – 607 70
Mobil: 070 – 509 73 77
E-post: greger@cronimetnorr.se

BildTobias-225×300

Tobias Eriksson – Kundmottagning

Tel: 0920 – 607 70
Mobil: 072 – 092 64 34
E-post: tobias@cronimetnorr.se

BildRickard-225×300

Rickard Karlsson – Maskinförare

Tel: 0920 – 607 70
Mobil: 073 – 037 49 48
E-post: rickard@cronimetnorr.se

Kristofer Fredrickson – Maskinförare

Mobil: 070 – 509 73 77
E-post: kristofer@cronimetnorr.se

Mats Johansson – Maskinförare

Mobil:
E-post: mats@cronimetnorr.se

Andreas Wikström – Maskinförare

Mobil: 072 – 216 47 45
E-post: andreas@cronimetnorr.se

 

Kontakta oss